Transport

Transport

Inwestorów czeka szok, gdy zgodnie z dyrektywą o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju w przyszłym roku zaczną obowiązywać wymogi dotyczące ujawniania emisji z zakresu trzeciego, czyli pośrednich wynikających z całego łańcucha wartości. Emisje producentów ciężarówek będą o 50% wyższe niż te, które obecnie zgłaszają oni inwestorom. Jedynym sektorem, w którym T&E znalazło średnią intensywność emisji dwutlenku węgla wyższą niż przy produkcji ciężarówek, jest wydobycie węgla.

Producenci będą musieli obniżyć średnią emisję nowych samochodów ciężarowych o 45% w 2030 roku, 65% w 2035 roku i 90% w 2040 roku – wynika z rozporządzenia przyjętego w środę, 10 kwietnia przez posłów do Parlamentu Europejskiego. Aby nowe prawo weszło w życie, musi je jeszcze zatwierdzić Rada Europejska.

Najnowsza analiza organizacji Transport & Environment pokazuje, że jeden na cztery pojazdy elektryczne sprzedane w tym roku w Europie zostanie wyprodukowany w Chinach. Na krótką metę cła mogą pomóc unijnym producentom samochodów, ale aby przetrwać, muszą oni przyspieszyć elektryfikację.