Transport

Transport

Producenci będą musieli obniżyć średnią emisję nowych samochodów ciężarowych o 45% w 2030 roku, 65% w 2035 roku i 90% w 2040 roku – wynika z rozporządzenia przyjętego w środę, 10 kwietnia przez posłów do Parlamentu Europejskiego. Aby nowe prawo weszło w życie, musi je jeszcze zatwierdzić Rada Europejska.

Najnowsza analiza organizacji Transport & Environment pokazuje, że jeden na cztery pojazdy elektryczne sprzedane w tym roku w Europie zostanie wyprodukowany w Chinach. Na krótką metę cła mogą pomóc unijnym producentom samochodów, ale aby przetrwać, muszą oni przyspieszyć elektryfikację.

Nowa mapa drogowa dekarbonizacji samochodów T&E pokazuje, jakie środki najskuteczniej ograniczą emisje z pojazdów osobowych. Unia Europejska już zdecydowała o ograniczaniu produkcji zanieczyszczających środowisko samochodów spalinowych. Jednak, by osiągnąć cel klimatyczny na 2040 rok, powinna też stopniowo je zastępować, nie tylko autami elektrycznymi, ale też bezemisyjnym transportem publicznym, a do tego zaprzestać budowy nowych dróg.