Transport

Transport

Planując zrównoważony transport w miastach nie można pominąć organizacji logistyki. Ostatni odcinek łańcucha dostaw jest najdroższy, najmniej efektywny, najbardziej czasochłonny i generuje wiele konfliktów w zatłoczonej miejskiej przestrzeni. Podczas warsztatów „Jak przygotować Plan Zrównoważonej Logistyki Miejskiej” przedstawiciele samorządów i organizacji pozarządowych poznawali kluczowe etapy pracy nad takim planem.

Zanieczyszczenie pochodzące z drogowego przewozu towarów pojazdami ciężarowymi podwoi się w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Ciężarówki przewożące prezenty dla Europejczyków wyemitują w grudniu dodatkowe 10,300 ton tlenków azotu. Podobnie wzrosną też emisje dwutlenku węgla.

Aż 44 europejskie firmy, w tym Siemens, Unilever i Maersk, dołączają do koalicji biznesowej apelującej o wyznaczenie na 2035 rok celu, aby wszystkie nowe ciężarówki sprzedawane w Unii Europejskiej były bezemisyjne Proponują wyłączenie z tego zobowiązania na dodatkowe pięć lat ciężarówek specjalistycznych.