Aktualności i archiwum Aktualności

Aktualności

W jaki sposób priorytet prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego UE z poszanowaniem zasad sprawiedliwej transformacji przekłada się na plany działań rządu na pierwsze półrocze 2025 roku? Jak cele rządu oraz rekomendacje organizacji pozarządowych na czas prezydencji mają się do opinii i nastrojów społecznych dotyczących polityki energetyczno-klimatycznej? Jak budować akceptację społeczną dla tej polityki? Odpowiedzi na te pytania poszukiwali wspólnie uczestnicy debaty online "Prezydencja Polski w Radzie UE: Jak wzmacniać bezpieczeństwo energetyczne w sposób przynoszący korzyści ludziom i klimatowi?"

Ponad 40 organizacji pozarządowych apeluje do premiera o głębsze zaangażowanie 12 ministerstw odpowiedzialnych za istne obszary działań związanych z ochroną klimatu w przygotowanie Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 r. oraz realizację polityki energetyczno-klimatycznej Polski.

Choć samorządy potrzebują planów zrównoważonej mobilności miejskiej, to sposób, w jaki je przygotowują, pozostawia nadal wiele do życzenia. Nie udaje się zapewnić odpowiednio silnego zaangażowania obywateli w proces konsultacji. Brakuje szerokiego wykorzystania dostępnych danych do zdiagnozowania stanu mobilności w miastach i ich otoczeniu, a także strategicznego dążenia do wspierania ruchu pieszego, rowerowego i transportu zbiorowego kosztem motoryzacji indywidualnej – wynika z najnowszego raportu PKE OM.