Aktualności i archiwum Aktualności

Głosujcie na siedleckie drzewo!

Chcemy, by GRAB JACEK został DRZEWEM ROKU 2015. Od 1 do 30 czerwca 2015 r. odbywa się głosowanie internetowe. Spośród 16 zielonych finalistów zostanie wyłoniony zwycięzca. Rywalizujemy z 8 dębami, dwoma jesionami, platanem, jodłą, sosną, wierzbą i jabłonią. Liczymy na głosy wszystkich miłośników przyrody, nie tylko z Siedlec.

Głosujcie na siedleckie drzewo!
Głosujcie na siedleckie drzewo!

Grab Jacek – drzewo zgłoszone przez Koło „Podlasie” w Siedlcach do ogólnopolskiego konkursu DRZEWO ROKU 2015 – to wiekowy świadek historii miasta. Jest to ostatnie drzewo z alei bindażowej parku Aleksandria z czasów X. Aleksandry Ogińskiej. Ma około 250 lat.

Zostało odkryte w maju 2012 roku przez uczestników przyrodniczego spaceru oraz młodzież Publicznego Gimnazjum Nr 1. Oprowadzając grupę po parku ogrodnik miejski Jerzy Wiesław Hęciak powiedział, że w miejscu gdzie rośnie ów drzewo, za czasów X. Ogińskiej była piękna grabowa aleja bindażowa. Młodzież bez namysłu postanowiła objąć opieką to bezimienne wtedy drzewo. Wspólnie stwierdziliśmy, że można zrobić coś więcej dla miasta, parku i samej przyrody.

Działania ruszyły pełną parą. Drzewo otrzymało imię i od listopada 2013 roku jest nazywane Grabem Jackiem. Inspiracją była lokalna legenda z czasów X. Ogińskiej o silnym kowalu Jacku. Poza tym wszyscy zgodnie uznali, że nadane imię jest bardzo siedleckie. Matką chrzestną drzewa została siedlecka poetka pani Urszula Tom, autorka wielu wierszy o pięknie lokalnej przyrody, a także prozy związanej z naszą Księżną („Ćma z książęcego rodu”, „Dziewczyny Jacka”). Uroczystość nazwania drzewa odbyła się z udziałem młodzieży w zimny listopadowy dzień. Grab Jacek został bohaterem jednego z wierszy pani Urszuli. Niedługo po nadaniu imienia tuż obok drzewa został postawiony pamiątkowy kamień z tabliczką informacyjną, a do władz miasta został złożony wniosek o objęcie grabu ochroną prawną, jako pomnika przyrody.

 Grab Jacek

Staramy się organizować spotkania przy Grabie Jacku, aby staruszek nie czuł się samotny. To niezwykłe drzewo zasługuje na uwagę i szacunek. W jego pobliżu przechadzała się przed wiekami X. Aleksandra Ogińska ze swoją świtą, spacerował król Stanisław August Poniatowski. Aleja bindażowa z grabów dawała zbawczy cień wielu sławnym postaciom związanym z Siedlcami na przestrzeni minionych wieków. Teraz park czeka na rewitalizację oraz odtworzenie alei bindażowej.

Koło PKE „Podlasie” w Siedlcach zgłosiło Graba Jacka do konkursu Drzewo Roku 2015. Uważamy, że zasługuje on na wyróżnienie. Jest niepozorny w porównaniu do wielkich dębów, dumnych jesionów i pięknych sosen, jednak stanowi niezwykły pomnik minionych wieków i dzięki tej właśnie historii doskonale wpisał się w ideę konkursu.

Więcej informacji o konkursie na stronie www.drzeworoku.pl

Poprzedni artykuł Następny artykuł