Aktualności i archiwum Aktualności

Akcje antyodkrywkowe na terenie Łużyc i w Hambacher Forst w Nadrenii

8 sierpnia uczestnicy obozu klimatyczno-energetycznego w Groß Gastrose będą protestować pod elektrownią Jänschwalde. Natomiast od 14 do 16 sierpnia odbędzie się wielki protest Ende Gelände koło kopalni Garzweiler w miejscu gdzie planowana jest nowa kopalnia węgla brunatnego.

Akcje antyodkrywkowe na terenie Łużyc i w Hambacher Forst w Nadrenii
Akcje antyodkrywkowe na terenie Łużyc i w Hambacher Forst w Nadrenii

Obóz klimatyczny i rajd rowerowy złożą się na wielkie wydarzenie w Niemczech wschodnich – akcję protestacyjną pod elektrownią Jänschwalde 8 sierpnia

W środę 5 sierpnia rozpoczyna się łużycki obóz klimatyczno-energetyczny w Groß Gastrose. Organizatorzy serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w tym obfitującym w ciekawe warsztaty, spotkania i akcje wydarzenia. Punktem kulminacyjnym obozu będzie akcja protestacyjna pod elektrownią Jänschwalde, w sobotę, 8 sierpnia od godziny 11.30 do 16. Dzień wcześniej na miejsce przybędzie rajd rowerowy, który wyruszył 25 lipca Braunschweigu. Podczas swojej trasy rowerzyści zatrzymają się m.in. w czwartek w miejscowości Vetschau, gdzie o godzinie 10.50 odbędzie się protest przeciwko masowej hodowli zwierząt oraz w piątek w Cottbus przed siedzibą górniczego związku zawodowego IGBCE (godzina 10:45).

Po proteście 8 sierpnia o godzinie 18 w pobliskim Wielotowie po polskiej stronie granicy odbędzie się otwarcie wystawy fotograficznej przedstawiającej losy Polaków przybyłych na ziemie odzyskane oraz ich dalsze życie przy granicy z Niemcami.

Szczegóły:

Wielki protest Ende Gelände od 14 do 16 sierpnia koło kopalni Garzweiler w miejscu gdzie planowana jest nowa kopalnia węgla brunatnego.

Już w niedzielę 9 sierpnia wyruszymy na kolejną dużą akcję, która odbędzie się w Nadrenii Północnej Westfalii 14 sierpnia. (szczegóły w j. polskim https://ende-gelände.org/) Znajduje się tam jedna z największych kopalni odkrywkowych w Europie – Garzweiler. Teraz grupa RWE planuje budowę nowej kopalni. Na tym terenie od wielu lat trwają protesty mieszkańców, ale przede wszystkim aktywistów, którzy bronią puszczy Hambacher Forst mieszkając w obozach w lesie a nawet na drzewach przez cały rok! Takiej akcji protestacyjnej nie ma w chwili obecnej nigdzie w Europie.

Przy kopalni Garzweiler również odbywa się bardzo ciekawy obóz klimatyczny oraz szkoła letnia poświęcona problematyce rozwojowi ekonomicznemu przyjaznemu ochronie zasobów naturalnych.

Szczegóły: http://www.klimacamp-im-rheinland.de/, http://www.bundjugend-nrw.de/bundjugend-nrw-bei-der-degrowth-sommerschule-2015/

Organizowane są przejazdy autobusowe na te wydarzenia. Proszę śledźcie strony internetowe oraz FB!

W wydarzeniach weźmie udział EKO-UNIA oraz m.in. ogólnopolska koalicja Rozwój Tak Odkrywki Nie.

Na wszystkie akcje serdecznie zapraszamy. W jedności siła!!!

Poprzedni artykuł Następny artykuł