Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki

Transport

Zmiany w opłatach drogowych zachęcą do wymiany ciężarówek

Europejscy przewoźnicy będą mogli obniżyć swoje koszty, jeżdżąc ciężarówkami z ograniczoną emisją CO2 i innych zanieczyszczeń powietrza. Prawodawcy UE uzgodnili wczoraj wieczorem wprowadzenie nowego systemu opłat drogowych. Od 2023 roku ciężarówki bezemisyjne będą zwolnione z co najmniej połowy opłaty drogowej, podczas gdy pojazdy ciężkie napędzane paliwami kopalnymi będą obciążane opłatami w zależności od poziomu emisji CO2 i zanieczyszczenia powietrza. Użytkownicy bardziej wydajnych pojazdów będą płacić mniej. Transport&Environment (T&E) ocenia, że nowe prawo dotyczące eurowiniet przyspieszy przejście do bezemisyjnego transportu towarowego i pomoże oczyścić powietrze, którym oddychamy.
dowiedz się więcej
Znak o opłacie drogowej przy drodze, w tle ciężarówka

Plan UE dla rynku handlu emisjami podniesie ceny paliw?

Jak wynika z opublikowanej dziś nowej analizy, rodziny o niskich dochodach mogą odczuć skutki podwyżki cen oleju napędowego o 50 centów za litr oraz średnio podwojenia rachunków za ogrzewanie domu w 2030 roku, jeśli UE będzie polegać jedynie na rynku handlu uprawnieniami do emisji w celu osiągnięcia redukcji emisji w transporcie drogowym i domach. Według badania przeprowadzonego przez Cambridge Econometrics, realizacja takich planów przełożyłaby się na wzrost ceny emisji dwutlenku węgla w UE do 2030 roku do poziomu około 180 euro za tonę.
dowiedz się więcej
Stacja benzynowa

Samorządy muszą chronić dzieci przed spalinami

Polskie miasta należą do jednych z najbardziej zanieczyszczonych w całej Europie, co roku plasując się na niechlubnym podium tych o najgorszej jakości powietrza. W znacznym stopniu przyczynia się do tego także transport drogowy, a naukowcy nie mają wątpliwości, że spaliny samochodowe mają bezpośredni wpływ na zdrowie i rozwój dzieci.
dowiedz się więcej
Dzieci w parku na rowerach i hulajnogach
Strona 1 z 27