Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki

Aktualności

Czy gaz w transporcie obniża emisje?

Ciężarówki zasilane skroplonym gazem ziemnym (LNG) zanieczyszczają powietrze bardziej niż ciężarówki z silnikiem Diesla, zgodnie z testami drogowymi zleconymi przez rząd Holandii. Wyniki są sprzeczne z twierdzeniami producentów tych pojazdów, że ciężarówki na gaz zmniejszają emisję tlenków azotu (NOx) o ponad 30%.[1] [2] Organizacja Transport i Środowisko (T&E), która dziś publikuje wyniki testów, twierdzi, że rządy państw członkowskich UE powinny przestać zachęcać do wprowadzania na rynek ciężarówek LNG i znieść skrajnie niskie stawki podatkowe, z których korzysta to paliwo kopalne w transporcie w większości krajów.
dowiedz się więcej

Żegnamy Bohdana Szymańskiego

Z wielkim smutkiem żegnamy się z naszym przyjacielem i wielkim autorytetem w dziedzinie ochrony środowiska. Bohdan Szymański od dziesięcioleci z ogromną wytrwałością i kulturą walczył o bezpieczną przyszłość dla nas wszystkich, bronił naszego prawa do czystego powietrza i wody, do otaczania się piękną przyrodą. Jego zrównoważone poglądy wybrzmiewały silnym głosem na tysiącach spotkań, w tym także na posiedzeniach komisji w Sejmie i Senacie.
dowiedz się więcej

Konieczna ocena wpływu wycieku na ekosystem Wisły

Członkowie Polskiego Klubu Ekologicznego Okręg Mazowiecki z niepokojem odnoszą się do komunikatów o awarii oczyszczalni ścieków „Czajka” w Warszawie i zrzucie nieoczyszczanych ścieków miejskich do rzeki Wisły.
dowiedz się więcej
Strona 1 z 27