Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki

9-latka zmarła przez smog

Foto: Dym ciemne tło
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

9-latka zmarła przez smog

Przełomowe dochodzenie w sprawie przyczyny tragicznej śmierci dziewięcioletniej Elli Kissi-Debrah potwierdził, że zanieczyszczenie powietrza było istotnym czynnikiem powodującym i pogłębiającym ataki astmy, których doświadczała, a w efekcie prowadzącym do jej śmierci.
Dym ciemne tło

Toksyczne powietrze każdego roku powoduje w Wielkiej Brytanii około 40 000 zgonów, ale po raz pierwszy wymieniono je jako przyczynę na akcie zgonu. Organizacja Transport & Environment (T&E) stwierdziła, że orzeczenie sądu pokazuje, iż śmierci Elli można było uniknąć, gdyby rządy na pierwszym miejscu postawiły potrzeby bezbronnych dzieci. Wezwano w nim do przyjęcia nowej ustawy o czystym powietrzu, która uczyniłaby powietrze bezpiecznym do oddychania.

Greg Archer, dyrektor T&E w Wielkiej Brytanii i ekspert w tej sprawie, powiedział: "Tragicznej śmierci Elli można było uniknąć, gdyby nieodpowiedzialne rządy nie postawiły potrzeb przemysłu samochodowego i kierowców samochodów z silnikiem diesla na pierwszym miejscu przed bezbronnymi dziećmi. Pilnie potrzebujemy nowej ustawy o czystym powietrzu, ustawy Elli, aby zmniejszyć emisję zanieczyszczeń powietrza i uczynić powietrze bezpiecznym do oddychania".

Ella zmarła w 2013 roku, trzy lata po terminie, do którego w Wielkiej Brytanii i UE powinny zostać osiągnięte limity emisji zanieczyszczeń powietrza - mające na celu ochronę osób szczególnie narażonych. Zgodnie z dowodami przedstawionymi w postępowaniu rząd Wielkiej Brytanii wiedział na osiem lat przed jej śmiercią, że nie wypełni prawnie wiążących ograniczeń w zakresie zanieczyszczenia powietrza z powodu emisji z pojazdów z silnikiem diesla. Obecnie w miastach w Wielkiej Brytanii i w całej Europie poziom zanieczyszczenia powietrza nadal utrzymuje się powyżej bezpiecznych norm, które powinny były zostać spełnione w 2010 roku, wciąż narażając na niebezpieczeństwo bezbronne dzieci, takie jak Ella.

Greg Archer podsumował: "To dochodzenie jest kamieniem milowym w walce o czyste powietrze i nie doszłoby do niego bez determinacji rodziny Elli. W ciągu siedmiu lat, które upłynęły od jej śmierci, prawie ćwierć miliona innych rodzin w Wielkiej Brytanii doświadczyło tragedii w wyniku oddychania przez ich bezbronnych bliskich toksycznym powietrzem - cztery razy więcej niż zabitych przez Covida w tym roku. We współczesnej Wielkiej Brytanii jest to niewybaczalne i możliwe do uniknięcia."

Źródło: T&E