Aktualności i archiwum Aktualności

Transport - dobre praktyki w mieście Brema

Korki w Bremie należą do przeszłości, a własny samochód to przeżytek. Niemieckie miasto stawia na zrównoważony transport. Już teraz stanowi on 60% w ruchu miejskim. Czystsze powietrze i więcej przestrzeni dla mieszkańców. Brzmi nieźle, prawda?

Transport - dobre praktyki w mieście Brema
Transport - dobre praktyki w mieście Brema

Według TomTom Trafic Index Brema jest jednym z najmniej zakorkowanych miast Europy. Nie ma co się temu dziwić. Już teraz zrównoważony transport stanowi 60% w ruchu miejskim. W planie jest zmniejszenie udziału samochodów o kolejne 4% do 2025 roku na rzecz innych rodzajów przemieszczania się. Miasto promuje także wspólne użytkowanie aut tzw. car sharing. Około 12 000 mieszkanców korzysta z floty 300 samochodów rozmieszczonych w ponad 80 punktach. Ponadto Brema uspokaja ruch samochodowy m.in. dzięki rozbudowaniu systemu ścieżek rowerowych i stworzeniu tzw. dróg rowerowych, czyli takich, na których jednoślad ma pierwszeństwo przed samochodem. Dużą zaletą jest również korzystne prawodawstwo, które już od 1996 roku zakłada na przykład obowiązkowe tworzenie parkingów rowerowych przy nowych budynkach.

„Właściwie dzisiaj w Bremie jest więcej rowerów niż mieszkańców” – żartobliwie stwierdza Michael Glotz-Richter, kierownik projektu zrównoważonej mobilności z Departamentu Środowiska, Budownictwa i Transportu Senatu Wolnego Hanzeatyckiego Miasta Brema. Podkreśla również, że dla tych, którzy nie są przekonani do rowerów dobrym rozwiązaniem jest car sharing, z którego sam korzysta. W Niemczech jeśli średnio przejeżdżasz mniej niż 12 000 kilometrów rocznie, to nie opłaca się posiadać własnego samochodu. Bardziej oszczędny jest car sharing.

ZOBACZ PEŁNĄ INFOGRAFIKĘ pt. Transport - dobre praktyki w mieście Brema

Zachęcamy do publikowania infografiki na własnych portalach i profilach mediów społecznościowych. Warto szerzyć wiedzę na temat faktycznych barier w rozwoju OZE.

Infografika została przygotowana na zlecenie Polskiego Klubu Ekologicznego w ramach projektu \"Niemiecko-polska współpraca dotycząca transpozycji europejskiej polityki klimatycznej oraz budowy gospodarki niskoemisyjnej\" dofinansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.

Poprzedni artykuł Następny artykuł