Aktualności i archiwum Aktualności

Ochrona drzew w Siedlcach

Rok 2017 zaczął się od wielkiej wycinki drzew, którą umożliwiły wprowadzone w ubiegłym roku niekorzystne zmiany prawne. Dlatego, dla przeciwwagi, prezentujemy cenne lokalne działania naszego koła \"Podlasie\" w Siedlcach, związanego z ochroną drzew i zieleni miejskiej oraz podnoszeniem świadomości mieszkańców w tym zakresie.

Ochrona drzew w Siedlcach
Ochrona drzew w Siedlcach

Edukacja dendrologiczna i ochrona drzew jest priorytetowym działaniem członków koła „Podlasie”. Przekonują oni lokalne władze do obejmowania ochroną i nadawania statusu pomników przyrody wiekowym siedleckim drzewom. W 2016 roku udało im się doprowadzić do utworzenia trzech takich żywych pomników. Natomiast w ostatnich miesiącach interweniowali m.in. w sprawach: cięcia szpaleru buków i grabów na jednej z ulic, drastycznej wycinki w miejskich lasach oraz nieprawidłowej pielęgnacji jednego z pomnikowych dębów w parku.

Wspólnie z dziećmi i młodzieżą z okolicznych szkół i przedszkoli, w ramach kontynuowania akcji „Giełdy na nazwy dla Drzew”, członkowie koła nadali imiona wielu drzewom i objęli je opieką. Na przykład piękna lipa, sadzona podczas wizyty naczelnika Józefa Piłsudskiego w Siedlcach, rosnąca na terenie Delegatury Konserwatora Zabytków, została nazwana \"Kasztanką\". Do niedawna, na tym właśnie drzewie starsza pani wiązała biało-czerwoną wstążkę w każdą rocznicę odzyskania niepodległości. Tradycję przejęła jedna z siedleckich szkół.

W maju ubiegłego roku koło już po raz trzeci zorganizowało Siedleckie Dni Drzewa 2016 – tydzień dla przyrody. W ramach wydarzenia odbywają się m.in. spacery młodzieży i mieszkańców wśród miejskiej zieleni oraz akcje, które mają na celu przypomnieć historię tamtejszych parków i skwerów. Tym razem wydarzenia skupiały się wokół Starego Parku, zwanego przed laty Parkiem Stencla. Jest to miejsce, gdzie na małej powierzchni rośnie wiele starych drzew, w tym kilkanaście pomników przyrody. Pierwszy raz został za to zorganizowany Dzień Polskiej Niezapominajki – 15 maja w parkach pojawiły się niezapominajkowe klomby w kształcie serc, przypominające mieszkańcom o konieczności ochrony przyrody.

Na przełomie września i października \"Podlasie\" zorganizowało dla szkół Terenowe Warsztaty Botaniczne w Parku Aleksandria. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem. Biorący w nich udział nauczyciele przyznali zgodnie, że takie zajęcia są bardzo potrzebne jako wsparcie dla szkolnej edukacji przyrodniczej.

W październiku koło włączyło się do organizacji Festiwalu Nauki i Sztuki, organizując sesję przyrodniczo-historyczną. W jej ramach można było podziwiać piękne drzewa nadal rosnące w Parku Stencla oraz takie, które już przeminęły. Jak co roku, \"Podlasie\" zaangażowało się też w konkurs „Drzewo Roku” organizowany przez Klub Gaja, głosując i zachęcając do tego innych. O znaczeniu tej akcji świadczy przykład grabu \"Jacek\" z Siedlec, który dzięki konkursowi zyskał drugie życie.

Poprzedni artykuł Następny artykuł