Aktualności i archiwum Aktualności

Dobre praktyki polskich samorządów

Rozbudowanie infrastruktury dróg rowerowych i zintegrowanie jej z transportem zbiorowym na terenie całego Trójmiasta. Wprowadzanie inteligentnego systemu transportowego w Gliwicach. Możliwość przeprowadzenia bezpłatnych badań termowizyjnych w Poznaniu, wspieranie mieszkańców w wymianie starych pieców we Wrocławiu. Modernizacja miejskiej oczyszczalni ścieków w Siedlcach. To tylko kilka najciekawszych działań polskich samorządów na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych i rozwoju gospodarki niskoemisyjnej.

Dobre praktyki polskich samorządów
Dobre praktyki polskich samorządów

Potrzeba ochrony klimatu oraz poprawy jakości powietrza, zapewniającej lepszy poziom życia, coraz częściej stają się priorytetem działań władz lokalnych. Wiele miast boryka się z tymi samymi problemami, jak zawłaszczanie przestrzeni przez samochody, niska efektywność ekologiczna budynków mieszkalnych i komunalnych, mały poziom wiedzy na temat zarządzania energią, olbrzymia ilość odpadów czy kilkakrotne przekroczenia dopuszczalnych stężeń rakotwórczego benzo[a]pirenu, trujących pyłów zawieszonych i innych zanieczyszczeń. Skala problemów jest różna, ale doświadczenia wynikające z poniżej opisanych przykładowych projektów mogą być z powodzeniem wykorzystywane w innych miejscowościach. Prezentujemy dobre praktyki w pięciu polskich miastach:

1) Rowerowe Trójmiasto
Gdańsk, Gdynia i Sopot podjęły nie lada wyzwanie. Postanowiły rozbudować infrastrukturę dróg rowerowych i zintegrować ją z transportem zbiorowym na terenie Trójmiasta. Trasy rowerowe poprowadzono wzdłuż głównych ciągów komunikacyjnych. Łaczą dzielnice peryferyjne z centrum i tworzą ciagły, jednolity system dla wszystkich trzech miast. W ramach kompleksowych inwestycji wykonano również oznakowanie i oświetlenie, wybudowano małą architekturę oraz urządzono zieleń.

\"\"
INFOGRAFIKA Rowerowe Trójmiasto (dostępna TUTAJ)

2) Trzymaj ciepło w Poznaniu
Poznań, jako pierwsze miasto w Polsce, umożliwił mieszkańcom skorzystanie z bezpłatnych badań termowizyjnych. Ich wykonanie na własny koszt wykracza poza możliwosci finansowe wiekszosci obywateli, a jest bardzo przydatne. Dzięki niemu mogą bowiem określić, jakie działania najskuteczniej ograniczą zużycie energii i obniżą opłaty za ogrzewanie.

\"\"INFOGRAFIKA Trzymaj ciepło w Poznaniu (dostępna TUTAJ)

3) Likwidacja niskiej emisji we Wrocławiu
Przekroczenia dopuszczalnych wartości stężeń pyłu PM10, PM2.5, benzo[a]pirenu i innych zanieczyszczeń powietrza to problem wielu polskich miast. Źródłem tzw. niskiej emisji są przede wszystkim domowe piece grzewcze. W ostatnich latach wiele miast i gmin wspierało mieszkanców w wymianie źródeł ciepła w ramach programu Kawka, w tym m.in. Wrocław.

 \"\"
INFOGRAFIKA Likwidacja niskiej emisji we Wrocławiu (dostępna TUTAJ)

4) Inteligentny system transportowy w Gliwicach
Miasto zainwestowało w poprawę bezpieczeństwa, upłynnienie ruchu i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych z transportu. Efekt? Mniej wypadków, znaczne obniżenie zużycia paliwa i ograniczenie emisji spalin (w tym gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń powietrza).

\"\"
INFOGRAFIKA Inteligentny system transportowy w Gliwicach (dostępna TUTAJ)

5) Mniej odpadów i więcej energii w Siedlcach
Rozbudowa miejskiej oczyszczalni ścieków to największa siedlecka inwestycja ostatnich lat dofinansowana ze środków UE. Po modernizacji stała się mniej energochłonna i wytwarza znacznie mniej odpadów. Produkuje energię na własne potrzeby i płaci o ¼ mniejsze rachunki za prąd. Mniej zużytej energii i ograniczenie potrzeb w zakresie transportu odpadów oznacza też mniejsze emisje gazów cieplarnianych!

\"\"
INFOGRAFIKA Mniej odpadów i więcej energii, czyli dobre praktyki w Siedlcach (dostępna TUTAJ)

Szczegóły na temat powyżej wymienionych praktyk można znaleźć w raporcie pt. Budowa gospodarki niskoemisyjnej - praktyka na poziomie lokalnym w Polsce i Niemczech. Opracowanie jest podsumowaniem projektu „Niemiecko-polska współpraca dotycząca transpozycji europejskiej polityki klimatycznej oraz budowy gospodarki niskoemisyjnej”, dofinansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.

Poprzedni artykuł Następny artykuł