Transport

Do europosłów: Wprowadźcie samochody na ścieżkę zerowej emisji!

Przed kluczowym głosowaniem Komisji ochrony środowiska Parlamentu Europejskiego w sprawie celów dotyczących ograniczenia emisji CO2 z samochodów i furgonetek, osiem grup reprezentujących przedsiębiorstwa, miasta i społeczeństwo obywatelskie wystosowało otwarty apel.

Do europosłów: Wprowadźcie samochody na ścieżkę zerowej emisji!
Do europosłów: Wprowadźcie samochody na ścieżkę zerowej emisji!

W liście otwartym wysłanym 4 maja 2022 do członków Komisji ochrony środowiska Parlamentu Europejskiego osiem grup przedstawiło trzy kluczowe postulaty. Apelują o:

  1. Przyjęcie ogólnounijnego terminu wycofania ze sprzedaży nowych samochodów osobowych i dostawczych z silnikami spalinowymi (w tym hybrydowych), nie później niż do 2035 roku, poprzez ustanowienie celu redukcji emisji CO2 o 100%.
  2. Wyższe cele redukcji emisji CO2 dla producentów samochodów na 2025 i 2030 oraz nowy cel pośredni na 2027 rok.
  3. Odrzucenie forsowanych przez przemysł naftowy, gazowy i dostawców luk prawnych, które umożliwiłyby producentom samochodów kupowanie kredytów paliwowych w celu spełnienia zobowiązań dotyczących redukcji emisji CO2.

Komisja będzie głosować nad swoim stanowiskiem w sprawie zmiany przepisów dotyczących emisji CO2 przez samochody osobowe i dostawcze w dniach 11 lub 12 maja. Sygnatariusze twierdzą, że środki te wprowadziłyby Europę na ścieżkę prowadzącą do osiągnięcia redukcji emisji zgodnie z Porozumieniem Paryskim i uruchomiłyby transformację systemową, która uczyniłaby z Europy światowego lidera w dziedzinie zerowej emisji netto w przemyśle motoryzacyjnym.

List (j. angielski) - TUTAJ

 

Źródło: T&E

Poprzedni artykuł Następny artykuł