Europejski ranking czystych miast powstał w oparciu o badania przeprowadzone przez Kampanię na rzecz Czystych Miast (Clean Cities Campaign) – koalicję europejskich organizacji pozarządowych i grup oddolnych, której celem jest zachęcenie miast do przejścia na bezemisyjną mobilność do 2030 r. Wyniki rankingu pokazały, że przed europejskimi miastami jeszcze długa droga do osiągnięcia czystego transportu. Polskie miasta, zajmujące niskie miejsca w zestawieniu, czeka szczególnie dużo pracy, jeśli chcą zapewnić mieszkankom i mieszkańcom zdrowie oraz lepszą jakość życia.
W naszych listach zaproponowaliśmy działania, których przeprowadzenie powinno zwiększyć szanse tych ośrodków na dotarcie do czołówki rankingu. Podstawowym jest przyjęcie jasno wyznaczonego celu osiągnięcia zerowej emisji w obszarze mobilności do 2030 roku. Wśród pozostałych także opracowanie Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej i zapewnienia spójności z nimi innych dokumentów strategicznych, wypracowania standardów i narzędzi gromadzenia wysokiej jakości danych dotyczących miejskiej mobilności, zacieśnianie współpracy w zakresie organizacji transportu z sąsiednimi gminami, z których mieszkańcy codziennie dojeżdżają do Warszawy, Krakowa oraz ośrodków Trójmiasta - Gdańska, Gdyni i Sopotu.
Każdy z listów zawiera załącznik z wynikami danego miasta w każdej z pięciu głównych kategorii uwzględnionych przez ranking: 1. Przestrzeń dla ludzi, 2. Bezpieczne drogi, 3. Dostępność do mobilności przyjaznej klimatowi, 4. Polityki transportowe, 5. Czyste powietrze. W tych zestawieniach wskaźników zobaczymy, że choć łączna ocena dla każdego z polskich miast wypada słabo, to jednak dla niektórych wskaźników uzyskały przyzwoite wyniki (Warszawa zdobyła 9.3/10 punktów w przystępności cenowej transportu publicznego; Kraków 9.6/10 w bezpieczeństwie rowerzystów). To pokazuje, że potrafimy spełniać cele zrównoważonego transportu. Pozostaje więc podejść do tematu bardziej kompleksowo i zająć się poprawą sytuacji w pozostałych obszarach.
List do władz Warszawy - TUTAJ
List do władz Krakowa - TUTAJ
List do władz miast Trójmiasta - TUTAJ
Informacja na stronie HEAL Polska.