Aktualności i archiwum Aktualności

Wzywamy liderów UE do „zazielenienia” odbudowy gospodarki

Europejska gospodarka jest na kolanach, a wielu Europejczyków tęskni już za możliwością powrotu do pracy. UE i rządy krajowe przygotowują się do wydania setek miliardów (niektórzy szacują, że będzie to do 10% PKB lub 1,5 bln euro) pieniędzy podatników na ponowne uruchomienie gospodarki.

Wzywamy liderów UE do „zazielenienia” odbudowy gospodarki
Wzywamy liderów UE do „zazielenienia” odbudowy gospodarki

Nie oznacza to jednak ratowania typowych odbiorców wsparcia, takich jak sektory paliw kopalnych, chemiczny, motoryzacyjny czy linie lotnicze, twierdzą największe unijne grupy organizacji pozarządowych zajmujących się środowiskiem [1]. Przed szczytem przywódców w czwartek wezwały one wspólnie rządy państw członkowskich i administrację UE do przygotowania bezprecedensowego „zielonego i sprawiedliwego” planu naprawy gospodarczej finansowanego z budżetu UE, Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji, a nawet Euroobligacji.

Wspólny apel jest bezprecedensowym pokazem jedności zielonego ruchu - koniecznym, ponieważ unijni prawodawcy lobbują za powrotem do „biznesu jak zwykle”.

NGOsy mówią, że prawodawcy powinni stanąć na wysokości zadania i wdrożyć regulacje w zakresie ochrony środowiska ogłoszone w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. Zazielenienie polityki inwestycyjnej wesprze i przyspieszy sprawiedliwe przejście do czystszej gospodarki. Organizacje wezwały do dostosowania polityki kredytowej Europejskiego Banku Inwestycyjnego do celów Zielonego Ładu do końca tego roku.

Inwestycje służące stymulacji sektorów zanieczyszczających środowisko muszą być uzależnione od ich dostosowania do celów środowiskowych i klimatycznych. Pomoc państwa, pożyczki i inne formy wsparcia dla przedsiębiorstw muszą być zależne od spełnienia przez odbiorców wsparcia surowych warunków.

„Wzywamy przywódców unijnych i krajowych do odpowiedzi na bezprecedensowy kryzys wywołany pandemią Covid-19 z jednością, odwagą i innowacyjnie” - mówią grupy organizacji środowiskowych.

William Todts, dyrektor wykonawczy w federacji Transport&Environment stwierdził: „Pomysł na „zielony” plan naprawy gospodarki jest powszechnie chwalony. Ale samo mówienie jest łatwe. Przechodzimy przez bezprecedensowy kryzys i będzie on wymagał bezprecedensowej reakcji. To oznacza euroobligacje; zielone warunki pomocy publicznej; nowe regulacje zapewniające przedsiębiorstwom pewność inwestycji. Teraz nadszedł czas działanie. Może to być nasza jedyna szansa na wyjście z kryzysu jako społeczeństwo bardziej zielone, silniejsze i bardziej zjednoczone.

W celu wsparcia apelu społeczeństwa obywatelskiego, ruch WeMove przygotował petycję zapraszającą Europejczyków do przyłączenia się do tego ruchu i wspólnego wezwania decydentów do jedności i odwagi w walce z tym bezprecedensowym kryzysem: www.wemove.eu/greenrecovery.

Apel podpisany przez organizacje środowiskowe (j. ang.): TUTAJ

[1]  O godzinie 07:00 w czwartek, 23 kwietnia sygnatariuszami apelu są:

 

 Źródło: Transport&Environment

Poprzedni artykuł Następny artykuł