Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki

Fundusz odbudowy bez paliw kopalnych?

Foto:
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 1 minutę

Fundusz odbudowy bez paliw kopalnych?

Unijni prawodawcy wezwali dziś do zainwestowania większej części środków z funduszu odbudowy w wysokości 670 mld euro w projekty, które nie spowodują nasilenia się zmiany, a także do zakazania wsparcia dla paliw kopalnych w całym funduszu. Komisja Ochrony Środowiska Parlamentu Europejskiego głosowała za zwiększeniem udziału zielonych wydatków w ramach Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności z 37% do 47%, a także za wyłączeniem projektów związanych z wykorzystaniem paliw kopalnych z wszelkich inwestycji przeprowadzanych w ramach odbudowy gospodarki.

Luca Bonaccorsi, dyrektor ds. zrównoważonych finansów z organizacji Transport & Environment (T&E), powiedział: "Fundusz Next Generation EU ma odbudować gospodarkę UE spustoszoną przez pandemię i będzie w całości opłacany przez następne pokolenie podatników. To sprawiedliwe, że ich pieniądze mają być inwestowane w zrównoważoną gospodarkę. Posłowie słusznie głosowali za generalnym wyłączeniem paliw kopalnych z funduszu odbudowy, a ich koledzy z komisji ekonomicznych i budżetowych powinni pójść w ich ślady".

Eurodeputowani zagłosowali również za zaklasyfikowaniem wydatków jako "zielonych" w oparciu o nowe prawo UE o zrównoważonych finansach. Rozporządzenie w sprawie taksonomii i jego kryteria techniczne zastąpiłyby obecną klasyfikację "Rio Markers", która jest przestarzała, nieadekwatna i umożliwia greenwashing na ogromną skalę.

Jeszcze w tym miesiącu komisje ekonomiczne i budżetowe Parlamentu Europejskiego będą miały swój głos w sprawie zielonych wydatków w planie odbudowy. W ocenie T&E, jeśli reszta Parlamentu poprze przyjęte stanowisko, europosłowie mogą wpłynąć na zmianę słabych propozycji przedstawionych przez rządy i Komisję Europejską.

Żródło: T&E