Aktualności i archiwum Aktualności

Czas na zielone bezpieczeństwo energetyczne!

Środki na zapewnienie zielonego bezpieczeństwa energetycznego są na wyciągnięcie ręki. Należy je tylko właściwie wydać – pisze w apelu do premiera 58 organizacji pozarządowych.

Czas na zielone bezpieczeństwo energetyczne!
Czas na zielone bezpieczeństwo energetyczne!

W związku z inwazją na Ukrainę i zmianami gospodarczo-politycznymi, które są jej konsekwencją, niemal 60 organizacji pozarządowych, w tym również Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki, napisało apel do polskiego rządu i Komisji Europejskiej ws. wykorzystania funduszy unijnych na zastąpienie paliw kopalnych odnawialnymi źródłami energii. Zielone bezpieczeństwo energetyczne, oparte na lokalnych zasobach zielonej energii, musi się stać nową doktryną energetyczną.

Apel został wysłany do premiera RP Mateusza Morawieckiego, ministra funduszy i polityki regionalnej Grzegorza Pudy oraz do przedstawiceli Komisji Europejskiej (m.in do Elisy Ferreiry, komisarz ds. spójności i reform, Valdisa Dombrovskisa komisarza ds. Handlu oraz Fransa Timmermasa, wiceprzewodniczącego KE odpowiedzialnego za Europejski Zielony Ład).

Zdaniem 58 podpisanych pod dokumentem organizacji pozarządowych jedynym rozwiązaniem, które pozwoli na odejście od importu paliw kopalnych z Rosji, a jednocześnie zwiększy energetyczną niezależność i bezpieczeństwo Polski, są szybkie i duże, i przemyślane, systemowe inwestycje w efektywność energetyczną (elektryfikację ciepłownictwa, termomodernizację budynków), odnawialne źródła energii i dekarbonizację przemysłu.

Środki na zapewnienie zielonego bezpieczeństwa energetycznego są na wyciągnięcie ręki. Należy je tylko właściwie wydać. Polska może liczyć na ponad 140 miliardów euro z różnych unijnych instrumentów finansowych. To 76 miliardów euro w ramach polityki spójności, ponad 58 miliardów euro w ramach Krajowego Planu Odbudowy oraz nawet 9 miliardów euro z Funduszu Modernizacyjnego.

Środki na powyższe działania należy przekierować m.in. z gigantycznych inwestycji w gaz ziemny oraz nadmiernych wydatków na rozbudowę dróg. Inwestycje prowadzące do zwiększenia ruchu drogowego przy jednoczesnych niewystarczających inwestycjach w czysty transport (np. modernizację kolei) przyczyniają się do umacniania naszej zależności energetycznej od Moskwy. Ucierpi na tym więc nie tylko środowisko, ale i nasze bezpieczeństwo.

Apel jest dostępny TUTAJ.

Źródło: PZS

Poprzedni artykuł Następny artykuł