Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki

II Dzień Muchawki

Foto:
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

II Dzień Muchawki

Rzeka Muchawka, która w 2014 uzyskała tytuł III Rzeki Roku, w sobotę 6 lipca już po raz drugi miała swoje święto. Koło PKE “Podlasie” w Siedlcach zapraszało jako współorganizator na piknik rodzinny przygotowany przez Stowarzyszenie Nasze Iganie.

Piknik odbył się na łące nad rzeką tuż za mostem na szosie warszawskiej. Na uczestników czekało wiele atrakcji, takich jak na przykład:

  • Warsztaty Botaniczne połączone z nauką wykonywania zielników,
  • pogadanki na temat flory i fauny doliny Muchawki,
  • inne ekologiczne zabawy, quizy i konkursy z drobnymi nagrodami,
  • opencaching/geocaching, czyli poszukiwanie ukrytych skrzynek,
  • wioska słowiańska z pokazami strojów, walk, obyczajów,
  • występy zespołów muzycznych Folk Lacki, Rostkowski Country Band i Kapeli Zbuckiej
  • oraz ognisko.

Z inicjatywy Koła „Podlasie” imprezie towarzyszył kajakowy spływ rzeką, który już po raz piąty zorganizował i poprowadził komandor spływu Roman Bareja. Podczas spływu chętni uczestnicy wzięli udział w sprzątaniu rzeki wykonywanym z wody. Podczas II Dnia Muchawki ogłoszono też wakacyjny konkurs fotograficzny “Rowerowe selfi z Muchawką” promujący poznawanie lokalnej przyrody i aktywny tryb wypoczynku na jej łonie.

Pozostałymi współorganizatorami wydarzenia byli: GOK w Siedlcach z/s w Chodowie, Mazowiecki Sojusz Grup Rekonstrukcyjnych, Grupa EkoLogiczna, Grupa Nieformalna „Senioriny Rakowianki.

Kontynuacją działań na rzecz Muchawki i innych akwenów będzie organizowane przez Koło „Podlasie” w Siedlcach od wielu lat cykliczne wydarzenie Big Jump, którego krajowym organizatorem jest Klub Gaja.

W niedzielę, 14 lipca, równo o godzinie 15:00, w hołdzie dla czystości i ochrony wód w Polsce i w całej Europie, wchodzimy do wody lub choćby symbolicznie moczymy w niej nogę albo rękę. Można zrobić to indywidualnie lub w grupie. Koło „Podlasie” zaprasza do wspólnego moczenia nóg na brzeg Zalewu w okolicy Cichej Stanicy.