Aktualności i archiwum Aktualności

Barszcz Sosnowskiego – czy ten problem nas dotyczy?

Koło PKE „Podlasie” i Biblioteka Pedagogiczna im. H. Radlińskiej zapraszają 8 grudnia 2015 r. (wtorek) godz.17:00 na spotkanie pt. "Barszcz Sosnowskiego – czy ten problem nas dotyczy?".

Barszcz Sosnowskiego – czy ten problem nas dotyczy?
Barszcz Sosnowskiego – czy ten problem nas dotyczy?

Spotkanie ma na celu upowszechnienie informacji o niebezpiecznej roślinie, jaką jest Barszcz Sosnowskiego, która rozpleniła się w naszym środowisku, rośnie na łąkach i nieużytkach w mieście. Możemy ją spotkać podczas letniego wypoczynku w górach, nad morzem i na Mazurach. Trzeba wiedzieć jak odróżnić Barszcz Sosnowskiego od innych niewinnych, pięknych, często objętych ochroną roślin.

Powinnyśmy wiedzieć, czym grozi dotykanie, a nawet tylko przebywanie w pobliżu tej rośliny? Co należy zrobić, jeżeli zostaniemy przez nią poparzeni lub zaczniemy odczuwać inne dolegliwości charakterystyczne dla zatrucia. Pomogą nam w tym zaproszeni prelegenci - pani doktor Magdalena Daniel i botanik dr Paweł Marciniuk z UPH, który razem ze swoją żoną Jolantą Marciniuk (sympatykiem Koła PKE "Podlasie) zajmują się roślinami inwazyjnymi, a taką jest Barszcz Sosnowskiego.

Na wiosnę planujemy zorganizować warsztaty botaniczne, podczas których poznamy w praktyce piękne niegrożne rośliny bardzo podobne do Barszczu Sosnowskiego. 

Problem Barszczu Sosnowskiego będziemy monitorować przez kolejne lata, bo walka z nim jest długa i wymaga systematyczności. Nawet 3 razy w roku należy przeprowadzać akcje likwidujące ogniska tej rośliny. Wybrana metoda musi być adekwatna do miejsca, gdzie rośnie Barszcz Sosnowskiego.

W programie spotkania:

  • Barszcze kaukaskie – rośliny niebezpieczne - dr Paweł Marciniuk z UPH Siedlce
  • Zdrowotne skutki kontaktu z Barszczem Sosnowskiego - med. Magdalena Daniel

 

ADRES: ul. Asłanowicza 2 (parter) aula przy Bibliotece Pedagogicznej w Siedlcach

Wstęp wolny

Poprzedni artykuł Następny artykuł