Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki

Transport

UE przyjmuje nowe przepisy dotyczące opłat drogowych

To przełomowy moment dla rozwoju zielonego zeroemisyjnego transportu ciężarowego Europosłowie zagłosowali za przyjęciem nowych przepisów dotyczących opłat drogowych. Do maja 2023 roku przewoźnicy korzystający z bezemisyjnych ciężarówek mają zacząć otrzymywać zniżki opłat drogowych w wysokości co najmniej 50%.
dowiedz się więcej
Ciężarówka przejeżdża przez bramę opłat drogowych, autostrada

UE ma prawo przenieść koszt emisji CO2 na koncerny paliwowe

Jak wynika z analizy prawnej zamówionej przez organizację Transport&Environment, UE może i powinna przenieść część ceny emisji dwutlenku węgla generowanych przez samochody i ogrzewanie domów na dostawców paliw, zamiast obciążać nimi europejskie gospodarstwa domowe. Szczególnie, jeśli dąży do przeprowadzenia uczciwej i sprawiedliwej społecznie transformacji w kierunku klimatycznej neutralności.
dowiedz się więcej
Stacja benzynowa

Dzięki celom UE udział aut elektrycznych w sprzedaży samochodów wzrósł do 9,1%

Jeden na 11 samochodów sprzedanych w UE w ubiegłym roku był w pełni elektryczny. Już drugi rok z rzędu do zwiększenia sprzedaży EV przyczyniają się obowiązujące cele UE w zakresie emisji CO2. Według danych ACEA[1] za 2021 rok udział w rynku pojazdów elektrycznych bateryjnych sięgnął 9,1%. To znaczny wzrost z poziomu 1,9% w 2019 roku, sprzed wejścia w życie obecnych celów UE, motywujących producentów pojazdów do wprowadzania zmian w produkcji. Jednak bez znacznego wzmocnienia tych celów wzrost sprzedaży EV może stracić impet już w tym roku.
dowiedz się więcej
Niebieski samochód elektryczny na ulicy podłączony do ładowarki
Strona 5 z 43