Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki

Transport

Samorządy muszą chronić dzieci przed spalinami

Polskie miasta należą do jednych z najbardziej zanieczyszczonych w całej Europie, co roku plasując się na niechlubnym podium tych o najgorszej jakości powietrza. W znacznym stopniu przyczynia się do tego także transport drogowy, a naukowcy nie mają wątpliwości, że spaliny samochodowe mają bezpośredni wpływ na zdrowie i rozwój dzieci.
dowiedz się więcej
Dzieci w parku na rowerach i hulajnogach

Cele w zakresie redukcji emisji CO2 z furgonetek są zbyt słabe

Emisje nowych samochodów dostawczych nie zmniejszyły się od trzech lat z powodu słabych celów dotyczących ograniczania emisji CO2. Z analizy danych przeprowadzonej przez Transport&Environment na potrzeby nowego raportu wynika, że unijne przepisy dotyczące emisji są tak słabe, iż większość producentów samochodów dostawczych jest w stanie je spełnić nie sprzedając ani jednego pojazdu o zerowej emisji. Tymczasem w związku z rosnącą liczbą dostaw do domu, auta dostawcze są najszybciej rosnącym źródłem emisji w transporcie drogowym w UE.
dowiedz się więcej
Załadunek furgonetki

Do 2027 samochody elektryczne będą tańsze niż benzynowe

Według Bloomberg New Energy Finance (BNEF) najpóźniej do 2027 roku w całej Europie samochody elektryczne i dostawcze w każdym segmencie będą tańsze w produkcji niż pojazdy napędzane paliwami kopalnymi. W rezultacie, jeśli ustawodawcy przyjmą bardziej rygorystyczne cele dotyczące emisji CO2 z pojazdów, według BNEF w całej UE do 2035 roku bateryjne samochody elektryczne mogą stanowić 100% nowych sprzedawanych samochodów.
dowiedz się więcej
Auta elektryczne ładowanie
Strona 3 z 29