Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki

Transport

Duże miasta UE popierają zakaz sprzedaży samochodów spalinowych od 2030

Aż 63%, a więc prawie dwie trzecie mieszkańców miast popiera wprowadzenie zakazu sprzedaży nowych samochodów z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi w Europie po 2030 roku - wynika z nowego sondażu internetowego YouGov przeprowadzonego w 15 europejskich miastach. Ogólnoeuropejskie wycofanie ze sprzedaży samochodów napędzanych paliwami kopalnymi jest jedną z opcji wartych rozważenia przez unijnych prawodawców, którzy opracowują obecnie szeroko zakrojone przepisy mające na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej Europy do 2050 roku.
dowiedz się więcej
Samochód elektryczny podłączony do ładowarki

Ograniczanie ruchu samochodów obniża koszty zdrowotne

Większość miast w Polsce powinna w odpowiedzi na rosnący poziom zanieczyszczenia powietrza ograniczyć ruch samochodowy - apeluje dziś Europejski Sojusz Zdrowia Publicznego (EPHA) w oparciu o szeroko zakrojone nowe badanie na temat środków redukcji zanieczyszczeń transportowych w miastach. Takie działania przyniosą ogromne oszczędności w związku z ograniczeniem kosztów zdrowotnych.
dowiedz się więcej
Rowerzyści na ścieżce rowerowej w mieście

Baterie elektryków potrzebują mniej surowców niż auta na paliwa kopalne

Akumulator pojazdu elektrycznego (EV), jeśli wykorzystamy recykling, zużywa zaledwie 30 kg surowców w porównaniu do 17 000 litrów benzyny spalanych przez przeciętny samochód napędzany paliwami kopalnymi. Takie są wnioski z nowego badania, które pokazuje, że obecne uzależnienie Europy od ropy naftowej znacznie przewyższa jej potencjalne zapotrzebowanie na surowce do produkcji akumulatorów.
dowiedz się więcej
Metal
Strona 3 z 26